0
Košík je prázdný
0
  Akce Akce

  Recenze notebooku Dell Latitude E6440

  11.09.2023

  Spolehlivost a zabezpečení jsou pravděpodobně dvě nejdůležitější věci pro business uživatele. To by mělo platit i pro jejich notebooky a řada Dell Latitude si proto získala dobrou pověst. Dell Latitude E6440 chce v této tradici pokračovat.

  Řada Dell Latitude 6 není ani tenká, ani zvlášť lehká a možná nezíská ani žádná ocenění za design. Ale to nemusí - business zařízení mají další priority: Připojovací porty, stabilita, jednoduchá manipulace, výkon a zdrženlivý design jsou pro business zákazníky mnohem důležitější. Společnost Dell si v této oblasti za posledních pár let vybudovala docela dobrou pověst a zjevně chce pokračovat v úspěchu řady Latitude.

  Dell Latitude E6440

  Shrnutí parametrů

  Procesor Intel Core i5 4300M Haswell 2.60 GHz
  Operační paměť 8 GB DDR3L
  Vnitřní úložiště 128 GB SSD nebo 256 GB SSD
  Grafická karta Intel HD Graphics 4600
  Displej 14" LCD 1366 x 768 nebo 1600 x 900 - obě varianty matné, antireflexní
  Optická mechanika DVD-ROM
  Síťové připojení Wi-Fi, LAN
  Rozhraní 4x USB 3.x, 1x HDMI, 1x VGA
  Výbava čtečka paměťových karet, dokovací konektor bluetooth
  Operační systém Windows 10 Pro

  Šasi

  Již jsme zmínili, že model Dell Latitude E6440 možná nezíská žádné ceny za design, ale na oplátku bude určitě fungovat dobře v pracovním prostředí. Otevřete jednoduché stříbrné víko a vidíte černý interiér, který je z vnější strany doplněn stříbrným pruhem, který zároveň funguje jako jakýsi nárazník. Kombinace hranatého touchpadu a zaobleného tvaru klávesnice a okraje notebooku je také zdrženlivá, ale přitažlivá.

  Společnost Dell z hlediska materiálů používá kombinaci hořčíku, hliníku a plastu. Kryt je vyroben z eloxovaného hliníku, spodní část je opatřena práškovou barvou a opěrka rukou je pogumována. Všechno vypadá velmi robustně, i když Latitude E6440 není s váhou 2,1 kilogramu příliš lehký.

  Stabilita a tuhost šasi nevynechává nic požadovaného. Nic nelze zatlačit dovnitř, nic se nekroutí. Pouze oblast pravé opěrky rukou lze lehce zatlačit, ale jen velkou silou. Robustní dojem podporuje pevný mechanismus zámečku víka, který jej drží pevně uzavřený. Ocelové panty se zdají být velmi pevné, že displej drží prakticky bez pružení na svém místě, ale stále můžete víko otevřít jednou rukou. Kryt displeje je velmi odolný proti vnějšímu tlaku, ale tlak na vnitřní rámeček může vytvářet viditelné interference obrazu.

  Celkově je Dell Latitude E6440 vizuálně zdrženlivý, má pohodlně umístěná ovládací tlačítka a dobré šasi, které je také velmi robustní. Pokud dáváte přednost velice nízké hmotnosti a rozměrům ultrabooku, měli byste se podívat na řadu Latitude 7.

  Dell Latitude E6440

  Konektory

  Pokud se podíváte na boky notebooku, můžete být nejprve zklamáni. Tři USB porty jsou v pořádku, i když těch není nikdy dost. Pak jde na levé straně VGA port a na pravé straně 3,5 mm stereo konektor pro sluchátka, tlačítko WLAN a DVD mechanika.

  Je to všechno? Samozřejmě ne. Vpředu čtečka SD karet a zespodu dokovací konektor (standard u business notebooků). Na zadní straně jsou další porty: HDMI, LAN a dokonce i další port USB. Latitude E6440 je proto velmi dobře vybaven, zvláště pokud vezmete v úvahu 14" rozměr notebooku.

  Rozložení některých portů může být pro někoho nepraktické. Porty vzadu jsou velice užitečné ke zlepšení manipulace s kabely. Ale 3,5 jack konektor je docela vzadu a vedle DVD mechaniky, musíte tak dávat pozor, aby případný kabel od sluchátek neblokoval mechaniku, když jí chcete otevřít. Chlazení notebooku žene teplý vzduch ven levou stranou notebooku, což nemusí být ideální pro ty, kteří pracují s myší na levé straně.

  Síťová připojení

  Kromě portu Ethernet Gigabit LAN může Latitude E6440 komunikovat také s bezdrátovými sítěmi. Intel Centrino Advanced-N 6235, se dvěma vysílači a přijímači, má zajistit, že bude skutečně dosaženo maximální přenosové rychlosti 300 Mbps standardu 802.11n. Modul také podporuje sítě 2,4 a 5 GHz, aby se zabránilo přeplněným frekvencím. Kvalita signálu je velmi dobrá.

  Bluetooth 4.0 umožňuje rychlý a bezpečný přenos dat mezi mobilními zařízeními nebo příslušenstvím - bezdrátová sluchátka, myši apod. Zařízení jsou rychle rozpoznána a připojení je stabilní.

  Dell Latitude E6440

  Bezpečnost

  Pro firmy je nepostradatelným tématem zabezpečení - maximální možnosti ochrany jsou nutné, pokud desítky zaměstnanců cestují po světě s citlivými daty a používají internet. Společnost Dell to ví a Latitude E6440 tak nazývá „nejbezpečnějším 14palcovým notebookem pro společnosti“.

  Integrovány jsou následující funkce:
  - Zámek Kensington pro fyzickou ochranu
  - Modul TPM s certifikací FIPS 140-2 (americký standard) pro identifikaci
  - Ochrana proti krádeži pomocí Computrace a bezpečně nainstalovaných štítků proti krádeži
  - V případě potřeby šifrování pevného disku
  - Čtečka otisků prstů - pouze v některých verzích tohoto modelu
  - Čtečka SmartCard a RSA SecurID jsou také volitelné

  Ty jsou doplněny softwarovými řešeními, která společnost Dell nabízí standardně:
  - Dell ControlVault pro ukládání uživatelských dat na samostatně přístupném hardwarovém čipu
  - Dell Protected Workspace může vytvořit zabezpečené pracovní prostředí, které rozpozná malware a zabrání přístupu k datům
  - Dell Data Protection | Security je v závislosti na vybraném balíčku komplexní šifrovací nástroj, který je dokonce schopen šifrovat data na veřejných cloudových úložištích, jako je Dropbox a mobilní zařízení

  Příslušenství

  Replikátor portů (dokovací stanice) je velice užitečná věc. Umožňuje připojení ještě více zařízení a k připojení více příslušenství, jako jsou displeje a myš. Do dokovací stanice stačí notebook vložit a vše už je připojené. Velice se tak zjednodušuje práce s notebookem při práci na různých místech.

  Údržba

  Výhodou je, že lze notebook snadno otevřít a všechny komponenty jsou tak snadno přístupné. V případě potřeby je možné upgradovat pevný disk, operační paměť nebo nainstalovat 3G/4G modul.

  Ani to však není příliš komplikované: Stačí vyjmout baterii, povolit čtyři šrouby a můžete sejmout spodní kryt. Poté získáte přístup k paměťovým modulům, kartám WLAN a WWAN, baterii systému BIOS a ventilátoru. Paměťové moduly lze snadno vyměnit nebo upgradovat.

  Vstupní zařízení

  Klávesnice

  Častí pisálci budou mít velkou radost z kvalitní klávesnice notebooku Dell Latitude E6440 s 18 mm širokými a vysokými klávesami. Jediná věc, kterou by vám mohlo chybět, je numerická klávesnice, která se ale u 14 palcových notebooků nevidí. Stisk kláves je plynulý, dobře definovaný, takže i u rychlého psaní budete vědět, jestli jste stiskli správnou klávesu. Rozvržení kláves je také dobře propracované.

  K dispozici jsou také vyhrazená tlačítka pro ovládání hlasitosti a přepínač pro WLAN. Jas obrazovky a klávesnice lze ovládat pomocí speciálních funkcí u kurzorových kláves.

  Touchpad a TrackPoint

  Touchpad pod klávesnicí je mírně posunut doleva. Není příliš velký s průměrem kolem devíti centimetrů, ale povrch je pohodlně snadno ovladatelný a dvě vyhrazená tlačítka myši mají dobře definovaný bod stisku.

  Mezi písmeny „B“, „H“ a „G“ je černý TrackPoint. Pod mezerníkem také získáte tři vyhrazená tlačítka myši, která se také používají snadno. TrackPoint je vynikající a intuitivní alternativou k touchpadu a funguje velmi dobře.

  Dell Latitude E6440

  Displej

  Notebook Dell Latitude E6440 je vybaven 14palcovým displejem (TN LED) a můžete si vybrat mezi různými rozlišeními: 1366x768 pixelů nebo 1600x900 pixelů. Standard pro business notebooky - displej je antireflexní (matný) - barvy nejsou tak bohaté, ale na oplátku můžete pracovat v jasném prostředí bez nepříjemných odrazů a odlesků. Displej je dostatečně jasný s průměrem 314 cd / m2. Rozložení jasu je dokonce 85%. Kontrast je průměrných 389:1.

  Pozorovací úhly nejsou úplně nejlepší, ale u business notebooku to nemusí být nutně špatná věc: Osoba vedle vás nevidí váš obsah displeje.

  Výkon

  Notebook Latitude E6440 je dobře vybaven pro kancelářské práce s procesorem Intel Core i5-4300M a notebook je také vybaven dedikovanou grafickou kartou, takže by to mohlo být zajímavé i pro příležitostné hráče. Paměť 8 GB je obvykle více než dostatečná a hybridní pevný disk je zajímavým detailem.

  Procesor

  Intel Core i5-4300M je dvoujádrový procesor založený na generaci Haswell s taktem 2,6 GHz, který lze pomocí Turbo Boost zvýšit na 3,3 GHz. Dvě jádra mohou současně vykonávat čtyři vlákna. Latitude E6440 nedokáže udržet maximální taktovací frekvenci Turbo 3,2 GHz při současném zatížení GPU: Obě jádra při stresu rychle klesnou na 2,7 GHz a totéž platí pro napájení z baterie. CPU může využít svůj maximální potenciál bez zatížení GPU.

  Několik aplikací současně není pro notebook v praxi žádným problémem, Latitude E6440 je celkově docela výkonný, pokud jde o výkon procesoru.

  Dell Latitude E6440

  Výkon systému

  Konfigurace systému je velmi dobře vyvážená: Procesor, paměťové zařízení a grafická karta fungují dobře a neovlivní výkon ostatních částí. Latitude E6440 je v praxi velmi spolehlivý a rychlý.

  Úložiště

  Rozhodnutí společnosti Dell z hlediska úložiště je poměrně neobvyklé: ST500LM000 společnosti Seagate není ani konvenční pevný disk, ani disk Solid State Drive, ale hybridní disk s oběma technologiemi. 8 GB MLC flash úložiště má zlepšit výkon 500 GB pevného disku. Často používaná data se ukládají na flash paměť s nízkou dobou přístupu.

  Samozřejmě mnohem rychlejší variantou je pevný disk typu SSD, který využije rychlost celého notebooku na maximum a zápis a čtení dat z disku tak nebude ničím zpomalováno.

  Grafika

  Integrovaná grafika Intel HD Graphics 4600 je ideální pro standardní použití v kancelářském prostředí a základní práci s grafikou nebo videem. Není už samozřejmě úplně vhodná pro zpracování náročných grafických úloh.

  Hlučnost notebooku

  Hlučný ventilátor může být opravdu otravný během schůzek nebo v pracovním prostoru. Latitude E6440 je docela tichý. Automatické ovládání ventilátoru je dobře vyvážené, a pokud je to možné, ventilátor se vypne úplně. Nedochází k náhlému zvýšení rychlosti nebo pulzování. Disk typu SSD žádné pohyblivé části nemá, takže ventilátor je to jediné, co může být z notebooku slyšet.

  Reproduktory

  Potřebuje obchodní notebook dobré reproduktory? Možná chcete sledovat film ve svém hotelovém pokoji nebo máte v prezentaci hudbu na pozadí, takže zvuk by neměl být příliš špatný. Reproduktory na přední straně Latitude E6440 přináší příjemné překvapení - maximální hlasitost je vysoká, ale reproduktory už v této úrovni trochu zkreslují. Celkově je zvuk vyrovnaný a dokonce i basy je znatelné. Reproduktory produkují velmi dobrý zvuk, který má tendenci zkreslovat pouze při vysoké hlasitosti.

  Dell Latitude E6440

  Shrnutí

  Latitude E6440 nabízí mnoho chvályhodných věcí: skvělá vstupní zařízení, robustní kovové šasi, dobrou konektivitu, vysoký výkon systému, který je dokonce dostačující pro jednoduché hry, slušné reproduktory a komplexní údržba. To je kombinováno se službami a bezpečnostními funkcemi, které by měly zlepšit práci správců systému a dát šéfovi dobrý pocit.

  Malou nevýhodou může být poloha výduchu ventilátoru pro leváky, mírně pružný rám displeje a stereofonní konektor za DVD mechanikou. Ale to je vše, co můžeme kritizovat, Dell odvedl s Latitude E6440 velmi dobrou práci.