0
Košík je prázdný
0
  Akce Akce

  Jak zprovoznit nový notebook?

  11.09.2023

  Když si koupíte nový počítač, jste v situaci, kdy máte před sebou holý operační systém. Sám něco málo umí, ale některé programy je dobré si hned nainstalovat. Stejně tak v případě, že Windows jen reinstalujete.

  Jak zprovoznit nový notebook?

  Po zakoupení nového počítače nebo reinstalaci Windows zpravidla následuje okamžitá instalace několika nezbytných programů. Které to jsou? Máme mnohaleté zkušenosti a víme, které programy jsou opravdu potřeba.

  U repasovaných a předváděcích notebooků máte nainstalovaný čistý operační systém Windows, který je svižný. Avšak u zcela nových produktů mají samotní výrobci své představy o tom, co je potřeba do Windows doinstalovat, a tak dnes nový počítač zpravidla nedostaneme se zcela čistým systémem. Někdy je více, jindy méně zanesen různým softwarem. Bohužel tyto programy nejsou moc užitečné, velmi často se jedná pouze o časově omezené verze anebo o software, který vůbec nebudete potřebovat – výrobci jej do nových počítačů instalují jen proto, že za to od výrobců softwaru dostávají provize. V tomto případě Vás čeká odinstalace tohoto „balastu“, který zbytečně zpomaluje Váš notebook.

  Ještě jeden krok je ale poměrně nutný před instalací nových programů – tím je aktualizace operačního systému a ovladačů hardware. Spusťte Windows update a nechte systém aktualizovat, v případě specifického hardwaru ručně doinstalujte ovladače. Pak máte počítač připravený k instalaci prvních programů.

  Instalace základních podpůrných doplňků pro správné zobrazování webových stránek

  Pokud chcete, aby se Vám zobrazovali správně webové stránky, které budete navštěvovat, měli byste nainstalovat několik základních podpůrných doplňků (primárně je to JAVA a .NET). V dnešní době se Vám jejich instalace nabídne sama, až je budete potřebovat, ale je dobré na nic nečekat a být připravený. Určitě doporučujeme i instalaci jednoho z těchto internetových prohlížečů - Google Chrome nebo Mozilla Firefox. Ve Windows je již nainstalován sice Internet Explorer (nebo Microsoft Edge), ale ten nedoporučujeme využívat.

  Jak zprovoznit nový notebook?

  Instalace programů pro přehrávání videí, hudby včetně potřebných doplňků

  Pokud si plánujete v notebooku přehrávat filmy, tak určitě budete potřebovat nainstalovat tzv. kodeky, aby Vám filmy šli vůbec přehrát. Je dobré si také nainstalovat dobrý přehrávač multimediálních souborů a tady určitě můžeme doporučit program VLC, který Vám nabídne mnoho funkcí a zároveň je přehledný (umí dokonce přehrávat film, který se Vám teprve stahuje z internetu). Pro přehrávání hudby je velmi oblíbený program WinAmp.

  Instalace kancelářského balíčku pro psaní dokumentů, vytváření tabulek a grafů, přípravu prezentací

  Zde máte 2 možnosti - využít placeného a poměrně drahého řešení v podobě Microsoft Office nebo sáhnout po bezplatném řešení jako je Libre Office či Open Office. Poslední dva zmiňované určitě stačí na běžné použití a jsou s MS Office kompatibilní.

  Instalace antivirové ochrany

  Ano, antivirový program je opravdu nezbytný. Nestačí, že jste opatrní a navštěvujete pouze „bezpečné“ stránky, někdy můžete chytit nákazu i z reklam na youtube. Existují placené i neplacené verze antivirové ochrany. Určitě se vyhněte tzv. TRIAL verzím na 30 dní, každý měsíc je instalovat znovu je opravdu otrava. Mezi placenými antiviry doporučíme ESET nebo Kaspersky. A neplacený doporučujeme Microsoft Security Essentials nebo Microsoft Defender (dle verze Windows).

  Program pro on-line komunikaci

  Nejoblíbbenějším programem pro on-line komunikaci je bezpochyby Skype. Můžete si psát i volat s Vašimi přáteli, posílat obrázky či další soubory. Určitě Vám zpříjemní používání Vašeho notebooku.

  Jak zprovoznit nový notebook?

  Program pro čtení PDF souborů

  Velmi oblíbený formát souborů v dnešní době, většinou se jedná o textové dokumenty, které nelze dále editovat. A pro jejich otevření potřebujete např. Adobe Acrobat Reader.

  Program pro vzdálenou správu

  Ať už jste pokročilý uživatel nebo začátečník, tak občas budete potřebovat pomoct, když Vám nebude něco na notebooku fungovat. Pomocí programu TeamViewer může Váš notebook vzdáleně ovládat kdokoliv, komu poskytnete potřebné údaje (jsou jednorázové, nemusíte se tedy bát, že je zneužije v budoucnu) a Vy to vše můžete sledovat na Vaší obrazovce.

  Takto si můžete nainstalovat vše sami nebo využít naší služby Instalace základního software a počítač či notebook Vám kompletně připravíme. Naše instalace obsahuje ještě kromě výše uvedeného několik dalších potřebných nástrojů pro plnohodnotné používání Vašho zařízení.

  Jak zprovoznit nový notebook?

  A poslední rada na závěr: Vyplatí se vytvořit tzv. bitovou kopii takto připravného systému pro případnou obnovu (velmi často se Vám stane, že systém přestane nabíhat nebo má jiný problém).