0
Košík je prázdný
0
  Akce Akce

  Jak se starat o notebook?

  11.09.2023

  Stačí z notebooku otřít prach? Mohu ho omýt vodou? Co mám dělat, když se mi notebook zpomaluje? Co mám dělat, když se notebook přehřívá?

  Pojďme si na tyto i další otázky hezky postupně odpovědět. Rádi Vám poradíme, na co si dávat pozor a jak se o notebook starat, aby vydržel co nejdelší dobu.

  Proč se mi notebook zpomaluje a jak to řešit?

  https://www.tera.cz/img/user/blog/starat1.jpg

  Problém:

  Notebook mi nabíhá hrozně dlouho, než najede na plochu. I pak velice dlouho trvá, než se mi něco spustí. Někdy mi přijde, že je to stále pomalejší a pomalejší.

  Vysvětlení:

  Existují 2 důvody vzniku tohoto problému. První je softwarový, neboli způsobují to nainstalované programy, doplňky apod. Někdy je to tím, že si sami něco nainstalujeme, program nepoužíváme, ale necháme si ho nainstalovaný a čím víc takových programů je, tím se nám notebook stále více a více zpomaluje. A to hlavně kvůli tomu, že mnoho programů má v dnešní době nastavené spuštění ihned po startu Windows (tzn. nečeká se, až ten program pustíte Vy, ale je už puštěný někde na pozadí a ubírá výkon notebooku). Velmi často je to ale tím, že se do Vašeho notebooku nainstaluje téměř bez Vašeho vědomí nějaký program, který má za úkol buď zpomalovat, nebo zobrazovat různé reklamy.

  Druhý důvod vzniku je hardwarový, tzn. něco je špatně fyzicky v notebooku a nejčastější příčina je ta, že je v notebooku prach. Toto velmi úzce souvisí s přehříváním notebooku.

  Řešení:

  Řešení je jednoduché – čistá reinstalace operačního systému. Někdo notebook jen vyčistí od „nežádoucích programů“, ale z naší zkušenosti víme, že nelze nikdy notebook 100% vyčistit od takovéhoto balastu. Tzn. určitě je potřeba provést čistou reinstalaci nebo obnovení do továrního nastavení. Pokud to nezvládnete sami, tak každá lepší prodejna s výpočetní technikou toto umí a ceny se pohybují mezi 500 Kč až 1 500 Kč.

  Doporučujeme takovouto reinstalaci provádět 1x ročně. Nezapomínejte si pravidelně zálohovat data, ať o nic důležitého nepřijdete.

  Proč se mi notebook přehřívá a jak to vyřešit?

  https://www.tera.cz/img/user/blog/starat2.jpg

  Problém:

  Chvíli po zapnutí se mi točí ventilátor u notebooku snad na plné obrátky, fouká z něj teplý vzduch a zespodu se notebooku nemohu ani dotknout, jak je horký. A k tomu všemu je notebook ještě zpomalený. Někdy se i sám vypíná.

  Vysvětlení:

  Notebooky jsou mnohem více náročné na chlazení oproti stolním počítačům. Je to dané tím, že rozměry jsou několikrát menší a moc prostoru na proudění vzduchu v nich opravdu není. Funguje to jednoduše - všechny notebooky mají na sobě otvory, kudy nasávají vzduch a pak zase otvory, kudy vzduch vyfukují. Společně se vzduchem se do notebooku dostávají nečistoty jako je prach atd. Notebook se postupně uvnitř zanáší prachem a začíná se zahřívat. Jelikož notebooky nejsou hloupá zařízení, tak tím, jak se zvyšuje teplota, automaticky snižují výkon (obecně platí: čím vyšší výkon, tím více tepla a v tomto případě je to tedy přesně obráceně), proto se Vám zdá, že notebook nefunguje tak rychle jako dřív.

  To, že notebook funguje pomaleji, s tím by se asi nechalo žít. Ale větší problém vzniká v tom, že teplo, které v notebooku je, tepelně namáhá součástky více, než na co jsou stavěné a snižuje jim tak životnost. To znamená, že notebook Vám může přestat fungovat dříve, než jste si mysleli.

  Dále v notebooku je tzv. teplovodivá pasta – představte si to jako olej v motoru u auta. Tady je pasta mezi procesorem a chladícím okruhem a pomáhá odvádět z procesoru teplo (procesor vytváří nejvíce tepla). Časem a teplem však tato pasta vysychá.

  Řešení:

  Je to opravdu stejné jako u auta, když chcete, aby Vám dlouho a spolehlivě jezdilo, také s ním jezdíte do servisu na standardní údržbu a výměnu oleje. To samé se dělá u notebooku - kompletně se rozebere, vyčistí od prachu, doplní teplovodivá pasta a otestuje.

  Toto si většina lidí nedokáže udělat sama doma a je potřeba tedy vyhledat servis. Ceny se pohybují od 500 Kč do 2 000 Kč. Dělejte takovouto údržbu alespoň 1x ročně.

  Mnoho z Vás určitě slyšelo pojem chladící podložka a možná mnoho z Vás takovou podložku máte doma. Chladící podložka je dobrá, když notebook používáte na klíně, abyste ochránili Vaše nohy před teplem, nebo pokud notebook používáte v posteli, aby nezapadl do peřiny a neucpaly se otvory, kudy notebook „dýchá“. Pokud ale podložku máte z toho důvodu, že se Vám notebook přehřívá na stole, dejte ji rovnou pryč, je to k ničemu – neřeší to problémy, které jsme si popsali výše, ale pouze to vhání více vzduchu dovnitř.

  Čištění notebooku zvenku, jak na to?

  https://www.tera.cz/img/user/blog/starat3.jpg

  Problém:

  Notebook máte zvenku špinavý.

  Vysvětlení:

  Je to naprosto běžné a je jen na každém z nás, v jakém stavu zvenku notebooku máme. Je to to nejsnazší a problém zvládneme lehce vyřešit sami.

  Řešení:

  Na trhu existuje mnoho přípravku na čištění. Nechte si poradit ve Vašem oblíbeném obchodě s výpočetní technikou. My doporučujeme čistící pěnu na plasty a mikroutěrku, dále pak stlačený vzduch ve spreji (dobrý na vyfoukání klávesnice). Investice je v řádech stokorun ročně.