0
Košík je prázdný
0
  Akce Akce

  Co je Intel Optane Memory? Vše, co potřebujete vědět!

  11.09.2023

  S technologií Intel Optane bude váš starší pevný disk rychlý jako moderní SSD

  Paměť Intel Optane může znít jako nový standard operační paměti RAM, ale má více společného s moderními řešeními pro ukládání dat, jako jsou SSD (Solid State Drives). Přesto je navržen tak, aby v některých ohledech zastoupil jednotky SSD a v jiných je posílil. Stručně řečeno, Intel Optane poskytuje mnohem větší rychlosti čtení a zápisu, než dokonce i nejrychlejší SSD bez požadavku nepřerušovaného napájení jako RAM.

  Intel Optane modul M.2

  Avšak i po více než roce od uvedení neměla tato technologie takový dopad, jaký by se očekával. Částečně to může být připisováno mírnému nepochopení, co vlastně paměť Intel Optane dělá a v jakých zařízeních jí můžeme najít.

  Kde technologii Intel Optane Memory najdete?

  Dnes už je k dispozici řada jednotek SSD, které obsahují technologii Intel Optane. Prvním byl disk Intel DC 4800X SSD. Toto jméno nebylo nijak chytlavé, protože ani být nemuselo. Jedná se o produkt do podnikové sféry, kde se potenciální kupci mnohem více zabývají náklady za výkon než značení nebo vzhled.

  Pro průměrného uživatele už je ale také více možností. Intel uvedl v loňském roce 60GB a 120GB Optane SSD s cenou cca 2 990 Kč, respektive 4 590 Kč. Pomocí paměťových modulů Intel XPoint nabízejí vysokorychlostní čtení a zápis, které konkurují silným SSD M.2 a NVMe od tradičních výrobců SSD, avšak pouze v malých kapacitách. Jejich malý rozměr skvěle hodí do miniaturních počítačových sestav a notebooků, přesto ale díky jejich vyšší než průměrné ceně za gigabajt nebyly zařazovány do hotových sestav známých výrobců.

  Společnost Intel následně uvedla mnohem výkonnější řady SSD Intel Optane 900P a 905P a nakonec přidala více možností co se týká kapacity. Dnes jsou jednotky PCIe Optane dostupné ve velikostech 500 GB, 1 TB a 1,5 TB, přičemž řada 905P nabízí sekvenční čtení a zápis rychlostí až 2 600 MB/s a 2 200 MB/s.

  Intel Optane modul PCIe

  Na druhém konci spektra se Intel Optane Memory pokouší něco mnohem více, jako podnikově zaměřený DC 4800X. Zařízení s kapacitou 16 GB a 32 GB jsou navržena tak, aby fungovaly jako cache (mezipaměť), čímž automaticky na tomto disku udržují nejčastěji používané soubory a zvyšují tím rychlost starých pevných disků.

  Velkým důvodem, proč výrobci (a tedy i průměrná uživatel) mohou těžit z Optanu, je cena. Modul Optane typu M.2 o kapacitě 16 GB stojí jen cca 950 Kč. To je mnohem nižší cena než standardní jednotka SSD, která nabízí pouze vyšší výkon v rámci své vlastní kapacity. Paměťový modul Optane může zrychlit mnohem větší objem dat, než by mohla naznačovat jeho skromná velikost – tím že průběžně ukládá ta data, ke kterým je přistupováno nejčastěji.

  Pod pokličkou

  Optane je založen na dříve oznámeném projektu firem Intel a Micron, který je znám jako 3D XPoint. V podstatě umožňuje vyšší rychlosti změnou odporu napříč bity ve velkých sériích, spíše než jeden po jednom, a sdružuje více této paměti stohováním paměťových polí v řadách, které jsou otočeny o 90 stupňů na každé vrstvě. Na následujícím obrázku je uveden příklad toho, jak to vypadá na mikroskopické úrovni.

  3D Xpoint

  Nezaměňujme ale 3D XPoint s 3D NAND, což je jednoduše flash paměť poskládaná v efektivnější konfiguraci. Místo toho, 3D XPoint funguje s jinými materiály, s proprietárními formami ukládání a přenosu dat, jejichž detaily jsou důkladně střeženým tajemstvím. Technologie 3D XPoint je tedy jen typ úložiště, zatímco Optane je sbírka prvotřídního hardwaru Intel, firmwaru a softwaru společnosti Intel. Společnost Intel rychle rozšiřuje sortiment produktů Intel Optane z jednoduchého hardwarového ukládání do mezipaměti, na vyhrazené úložné jednotky, které se mají vyšší a vyšší kapacity a jsou stále cenově dostupnější.

  Jaké jsou požadavky na hardware?

  Nejprve potřebujete minimálně procesor Intel Core 7. generace. To je jakýkoliv stolní procesor v rodině Core i3, i5 a i7 s číslem modelu alespoň 7XXX, tedy minimálně procesory rodiny Kaby Lake a následně Coffee Lake.

  Samozřejmě budete potřebovat kompatibilní základní desku, ale tato základní deska také potřebuje čipovou sadu Intel, která podporuje Optane a alespoň jeden M.2 rozšiřující slot. To nemusí nutně být základní desky značky Intel - zde je seznam kompatibilních desek od společností ASUS, Asrock, Biostar, ECS, EVGA, Gigabyte, MSI a SuperMicro. Jejich velikosti se pohybují od mini-ITX až po ATX, takže ti, kteří si chtějí postavit vlastní sestavu, mají mnoho možností. Paměť Optane pracuje s libovolnými moduly RAM, pevnými disky a grafickými kartami, které budou fungovat v kompatibilních základních deskách.

  Notebooky s pamětí Intel Optane - naše aktuální nabídka zde

  Oficiální video o technologii Intel Optane

  Oficiální stránka o Intel Optane Technology